Herci

0

HERCI

Klára Havránková

Herečka a zkušená režisérka. Dokáže si poradit s rolemi komediálními i více psychologicky laděnými. Kromě divadla ji můžete vídat i v televizi – například v televizních reklamách.

V „Televarieté 2019“ ztvárňuje bravurně role, ve kterých se před lety proslavila Jiřina Bohdalová.

 

Josef Širhal

Herec, producent a režisér. Oficiálním povoláním je překladatel a tlumočník z anglického jazyka. V letech 1996–2001 napsal zhruba 500 překladů dialogů pro TV a film (včetně adaptací divadelních her). V letech 2007, 2008 a 2011 se navíc dostal mezi 30 nejoblíbenějších brněnských herců v anketě Brno Top 100 – Kdo hýbe Brnem.

In recent years, he has regularly appeared on television screens – both in television series, but also as a hockey commentator in live broadcasts from the Tipsport Extraliga.

In „Televarieté 2019“, he mainly plays the roles in which Vladimír Dvořák and Jiří Wimmer became famous years ago.

 

Eva Židlíková

Great comedy actress and singer. In addition to comedy positions, which are probably the most suitable type, it is also a perfect choice for children’s performances, because he has a small son at home, so he knows very well how good it is for children to have fun.

In „Televarieté 2019“ you will hear her singing, but she will also appear in several acting parts.

 

Tibor Bíbel

Experienced comedian and theater technician. In addition to acting roles, in „Televarieté 2019“ he makes sure that everything works technically as it should.